fb insta

Padbol

01/ Czym jest?

Padbol jest nowoczesną, niezwykle widowiskową dyscypliną sportową, której początki sięgają 2008 roku. Ojczyzną padola jest Argentyna, obecnie grany jest w ponad 30 krajach i jest jednym z najszybciej rozwijajcych się sportów na świecie.

To wyjątkowe połączenie elementów piłki nożnej, siatkówki i squasha, wymagające od graczy zarówno dobrej techniki i szybkości, jak i dużej kreatywności. Fanami padbolu jest wiele światowego formatu gwiazd futbolu, między innymi Zlatan Ibrahimovic, Henrik Larsson, Deco, Debuchy i Pavard.

02/ Jak grać?

Rozgrywka toczy się pomiędzy dwiema parami zawodników. Rozpoczyna ją wykopanie przez serwującego piłki na pole przeciwnika. Piłka do padbola jest nieco mniejsza i lżejsza niż futbolowa. Polem gry jest prostokątny kort otoczony szklanymi ścianami i przedzielony po środku siatką, zaś podłogę stanowi specjalna, zaawansowana technologicznie powierzchnia, mająca na celu ochronę graczy przed kontuzjami. Piłka odbija się zarówno od podłoża, jak i powierzchni bocznych boiska, zapewniając dużą dynamikę gry. Zawodnicy mogą uderzać piłkę głową, nogami i przyjmować na klatkę piersiową.Punktacja jest analogiczna do tej w grze w tenisa ziemnego: drużyna, która jako pierwsza wygra 6 gemów – wygrywa seta, a pierwsza, która wygra 2 sety – wygrywa partię.  Rozgrywkę definiują trzy obszary – obszar obsługi, recepcja i czerwona strefa.

#WPADNIJ do nas! Zarezerwuj boisko już dziś i przekonaj się sam, na czym polega fenomen padbolu!

03/ Inne informacje

Najważniejsze turnieje padbola ostatnich lat:

– Puchar Świata Padbol „Argentyna 2013”
– Puchar Świata Padbol „Hiszpania 2014”
– Puchar Interkontynentalny Klubów Padbol „Wyspy Kanaryjskie 2015”
– Padbol World Cup „Urugwaj 2016”
– Puchar Europy „Rumunia 2017”
– Copa America of Padbol „Brazylia 2017”
– Puchar Świata Padbol „Rumunia 2019”
– European Padbol Tour 2019!

Dodatkowo, Padbox ma na celu organizację Mistrzostw Polski w Padbola w 2023 roku!